15 kwietnia 2014

Recenzje "Inspektora Kresa i zaginionej"Choć moja debiutancka powieść ukazała się już ponad pół roku temu, to w sieci wciąż pojawiają się jej recenzje, raz lepsze, raz gorsze. Postanowiłam w tym poście zebrać linki do wszystkich znanych mi opinii "Inspektora Kresa i zaginionej". Pod linkami cytuję fragmenty recenzji. Zaznaczam, że znajdziecie tu wszystkie opinie, o których zostałam poinformowana - zarówno te dobre, jak i te mniej dobre. Nie są one jednak w żaden sposób uporządkowane, ani alfabetycznie, ani chronologicznie, ani według koloru oczu autora: kolejność jest absolutnie przypadkowa. W miarę ukazywania się nowych recenzji, postaram się tę listę uzupełniać. Wszystkim recenzentom dziękuję za zainteresowanie "Kresem" i serdecznie pozdrawiam.


A w następnym poście spróbuję zebrać recenzje "Dziewczynki z balonikami", już się parę zdążyło ukazać :)
1.

Link: Czytajmy polskich autorów
Autor: Magdalena Knedler
Data: 12.01.2014

"(...) Inspektor Kres i zaginiona nie jest z pewnością powieścią dla każdego. Czytelnik, który ma swoje przyzwyczajenia i od literatury kryminalnej oczekuje pewnych utartych schematów, powinien podejść do tej książki ostrożnie. Nie jest to kryminał w stylu brytyjskim, bliżej mu do stylistyki skandynawskiej, aczkolwiek... poszłabym nawet o krok dalej i zaryzykowała stwierdzenie, że Inspektor Kres i zaginiona kryminałem nie jest w ogóle. Ani też powieścią obyczajową, jak głosi cytowany na okładce Romuald Pawlak. Już widzę minę przeciętnego wielbiciela powieści obyczajowych, który siada sobie z kawką na kanapie, otwiera książkę i – niczego nie świadom – nadziewa się na opis ostrej rąbanki z siekierą w roli głównej. A przecież są tutaj takie sceny – bardzo dobrze zresztą i sugestywnie odmalowane. Jeśli nie kryminał zatem i nie obyczajówka, to co? Sama, prawdę powiedziawszy, nie wiem. Określiłabym jednak Inspektora Kresa jako powieść psychologiczną."
2.

Link: Noircafe
Autor: Paulina M. Stoparek
Data: 10.01.2014

"Dawno nie czytałam książki tak łatwej, lekkiej i przyjemnej jak Inspektor Kres i zaginiona Agnieszki Turzynieckiej. Ten debiut literacki, o którym sama autorka wspomina we wstępie, że przeszedł długą, pełną niepewności drogę, czyta się zupełnie odmiennie – błyskawicznie i z przekonaniem, że mamy w rękach coś bardzo pozytywnego. Jest on świetnym oddechem od ambicjonalnej literatury cięższego kalibru, lekkim powiewem, który w nieprzegadany sposób odciąga umysł od problemów, i zarazem nietypowo skonstruowaną zagadką kryminalną.(..)"


3.

Link: M.I.S.J.A. Książka
Autor: Anna Matusewicz
Data: 12.12.2013

"(...) Pisanie o kryminale zobowiązuje, dlatego nie zdradzę wam, że lokaj jest mordercą. Analizowanie informacji razem z inspektorem wciąga, choć czasami zbyt łatwo można się domyślić, do czego prowadzi dana poszlaka. Zabrakło mi elementu zaskoczenia, jakiegoś "bum" na koniec. Wynika to chyba z bardzo "poukładanego" stylu autorki. Czytając Kresa odnosiłam wrażenie, jakby gdzieś tam poza kadrem autorka próbowała troszkę pouczać albo moralizować, typu "przygodny seks z facetem z internetu jest niebezpieczny".(...)"4.

Link: Kącik z książką
Autor: Katarzyna Chojecka-Jędrasiak
Data: 15,10.2013

"(...) Ciekawym zabiegiem jest narracja poprowadzona z punktu widzenia różnych osób. Poza narracją trzecioosobową, poznajemy przemyślenia Kresa, Basi, a także sprawców przestępstw, nad którymi kolejno pracuje inspektor. Z jednej strony może to w pewnym momencie sprawiać wrażenie pewnego chaosu, ale z drugiej strony daje pełniejszy obraz opisywanych wydarzeń.(...)"


5.

Link: Pisaninka
Autor: Anna Grzyb
Data: 22.10.2013

"(...) Autorka nie pozostawia nas w niedosycie, nie opisuje tylko i wyłącznie jednej sprawy, z jaką ma do czynienia Kres. Pojawia się wiele innych, interesujących wątków, dzięki czemu powieść nabiera charakteru, intryguje, pasjonuje powiedziałabym nawet. Nie można się od niej oderwać. Poszczególne sceny są opisane w taki sposób, że mrożą krew w żyłach, ponadto dowiadujemy się, co myśli i czuje przestępca, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Umiejętnie wplecione sytuacje z prywatnego życia inspektora dodają wiarygodności i idealnie osadzają tę historię w naszych polskich realiach. Nie jest to książka napisana pod wpływem chwili, impulsu, byle jak, na odczepnego. (...)"
6.

Link: Książki Sardegny
Autor: Sardegna
Data: 22.02.2012 (pierwotna wersja książki)

"(...) Powieść pozytywnie mnie zaskoczyła. Przede wszystkim sposobem narracji, który dotyczył różnych postaci, ale też pomysłem na prowadzenie śledztwa. Myślałam, że cała powieść poświęcona będzie szukaniu zaginionej, a tutaj w sprawę Basi zostało wplecionych wiele innych, równie ważnych i interesujących wątków.(...)"

7.

Link: Pasje i fascynacje mola książkowego
Autor: anetapzn
Data: 10.11.2013

"(...) Kres ma niebywały zapał do pracy. Zrobił na mnie wrażenie..dobermana. Jak już się dorwał do dochodzenia, to nie popuścił (mimo, iż w trakcie prowadzonego śledztwa poniósł kilka porażek). Gdyby tylko wiedział dokąd ono go zaprowadzi i co z niego wyniknie.... A co wyniknie, to już nie zdradzę. Z pewnością będziecie zaintrygowani kilkoma pomysłami Turzynieckiej.(...)"


8.

Link: Kawiarenka kryminalna
Autor: Marta Matyszczak
Data: brak danych

"Literacko-kryminalna mapa Polski powoli się zapełnia. Przybywa autorów zajmujących się tym gatunkiem i ubywa miast, nietkniętych jeszcze powieściową zbrodnią. Wraz z debiutem Agnieszki Turzynieckiej –Inspektor Kres i zaginiona – także Piotrków Trybunalski zyskał sobie swoją kronikarkę.(...)"


9.

Link: Subiektywnie o książkach
Autor: awiola
Data: 23.11.2013

"W powieści kryminalnej postać detektywa, policjanta czy po prostu osoby, która podjęła się rozwiązania intrygi kryminalnej to kreacja kluczowa, bez której trudno mówić i pisać o dobrym kryminale. Z pewnością autorka książki, o której dzisiaj wam opowiem wiedziała co robi, tworząc tytułowego bohatera swojego kryminału – Inspektora Kresa. Bohatera z krwi i kości rodem z Piotrkowa Trybunalskiego.(...)"10.

Link: Krytycznym okiem
Autor: Jarosław Czechowicz
Data: 10.12.2013


Autor bloga nie zezwala na kopiowanie fragmentów.
11.

Link: Interia 360
Autor: Konrad Staszewski
Data: 30.12.2013

"(...) Nie mogę wytypować ani jednego antagonisty, ani jednej ofiary, choć napisałem, że zaginioną jest Basia. To nie jest takie proste, bo choć tajemnica jej zaginięcia stanowi oś fabuły, to wokół niej rozwijają się liczne wątki poboczne i sprawy, które musi rozwiązać inspektor. Mnogość bohaterów, ich sytuacji życiowych i zagłębienie się przez autorkę w ich otoczenie, sprawiły, że „Inspektor Kres i zaginiona” przypomina konstrukcją skandynawskie powieści kryminalne. To mi się podoba. Najtrudniejsza sprawa głównego bohatera jest jedynie tłem. Szkoda tylko, że inne zagadki przez niego rozwiązywane nie są bardziej zróżnicowane. (...)"


12.
Link: Republika kobiet
Autor: Iza Sowa
Data: brak danych

"(...) Powieść Agnieszki Turzynieckiej czyta się szybko i z takim samym zainteresowaniem, jak skandynawskie kryminały. Niektóre fragmenty skrzą się makabrycznym humorem. Jedną z takich perełek jest ta część powieści, w której patrzymy na świat z perspektywy zbrodniarza i poznajemy tok jego rozumowania. Psychopata z takim samym przejęciem opowiada o problemach gastrycznych swojego psa, co planach kolejnej zbrodni. Jego wewnętrzny monolog jest komiczny i przerażający zarazem. Zmusza do zastanowienia, co dzieje się w głowach ludzi, z którymi obcujemy na co dzień. (...)"13.

Link: Słowo czytane
Autor: Anna Kutela
Data: 19.01.2014

"(...) Książkę Agnieszki Turzynieckiej czyta się całkiem miło - mam wrażenie, że mi podwójnie, gdyż pierwszy raz spotykam się z sytuacją, kiedy bohaterowie pojawiają się w doskonale znanych mi miejscach. Szybkie tempo akcji, zmieniające się sprawy, nad którymi pracuje Kres, a w tle poszukiwania Basi i wiecznie niezadowolona żona - to plusy. Minusy? Przeszkadzała mi jedna rzecz: wydarzenia zostały przedstawiony także z punktu widzenia przestępców - w pierwszej osobie, której ja osobiście nie znoszę. Ot, prawo czytelnika. (...)"14.
Link: Transfuzja wyobrażeń
Autor: alicjamagdalena
Data: 24.01.2014

"(...) Historie zawarte w książce są bardzo ciekawe, choć często przygnębiające. Dowiadujemy się m.in. jak groźne jest zjawisko hipnozy, dlaczego warto uważać na osoby poznane przez Internet i w jaki sposób traktowane są kobiety - wywożone do domów publicznych za granicę. Co ciekawe, wiele ofiar ma na swoim sumieniu poważne grzechy, które często doprowadziły do nieszczęścia. Lekturę z całego serca polecam wszystkim miłośnikom kryminałów. Dodam tylko, że przede mną czytelnikiem ,,Inspektora Kresa i zaginionej" - był mój ojciec, która sam sobie wybrał tę książkę z mego stosiku. Tato jest bardzo nieufny w stosunku do nowych pisarzy na polskim rynku, zazwyczaj skreśla wszystkich od razu (taki jest wybredny), więc ze zdziwieniem zauważyłam, że po dwóch dniach, ojciec oddał mi już kryminał mówiąc ,,Ale świetna powieść, jestem w szoku, że autorka zadebiutowała taką wspaniałą pozycją! (...)"15.

Link: Nowa czytelnia
Autor: Ludwik Mańczak
Data: 1.02.2014

"Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się książki kilkudziesięciu polskich debiutantów. Różnorodne kategorie, różnorodna tematyka. Powieści ciekawe lub też niespecjalnie interesujące. Dobrze napisane i co najwyżej przeciętnie. "Inspektor Kres i zaginiona" to kryminał, którym parę miesięcy temu przedstawiła się czytelnikom Agnieszka Turzyniecka. Nie można powiedzieć, żeby to była książka idealna, bo jednak sporo jej brakuje, żeby choć leciutko otarła się o takie określenie, ale tym bardziej nie wolno mówić, że powieść tę winno się omijać z daleka. Obiektywnie rzecz biorąc, debiut wypadł całkiem przyzwoicie. (...)"


16.

Link: Czytanie przy kominku
Autor: Aine
Data: 14.04.2014

"(...) Autorka porusza wiele ważnych problemów, sprawy prowadzone przez inspektora Kresa dotyczą różnych społecznych zagadnień, do tego dochodzi życie rodzinne bohatera. Dużo interesujących wątków w tej książce i pomijając tytułową Zaginioną, pozostał w mnie pewien niedosyt, gdy sprawy rozwiązują się bardzo szybko, czasem przez przypadek. Wolałabym, żeby dochodzenia prowadzone przez Kresa były mniej epizodyczne, mogłoby być ich mniej, a bardziej rozbudowane (...)"17.

Link: Babskie czytanie
Autor: Joanna Szarańska
Data: 9.11.2013

"(...) Powieść jest debiutem autorki i powiedziałabym, że debiutem bardzo udanym. Książka idealnie wpasowała się w mój gust literacki i spędziłam z nią przyjemny i dzień. Spodobała mi się zarówno jej dynamika, jak i interesująca fabuła. (...)"

18.
Link: Opinie użytkowników portalu Lubimy Czytać

19. 
Link: Moje czytanie
Autor: Magdalenardo
Data: 5.06.2014

"(...) Świetny język, szybka akcja, realistyczna fabuła oraz bohaterowie z krwi i kości sprawiają, że na próżno można doszukiwać się wad książki. Autorka dzięki połączeniu elementów powieści kryminalnej z powieścią obyczajową zadowoli nawet najwybredniejszych czytelników. "Inspektor Kres i zaginiona" kolejny raz utwierdził mnie w przekonaniu, że współczesna literatura polska jest niedoceniana i niesprawiedliwie szufladkowana. Przy naszych, rodzimych autorach nie jeden poczytny autor amerykański (chyba najczęściej wybierana literatura) mógłby się zawstydzić.(...)"

20.
Link: Myśli i słowa wiatrem niesione
Autor: Anna RK
Data: 21.08.2014

"Agnieszka Turzyniecka, obok narracji trzecioosobowej wprowadza także pierwszoosobową, dzięki czemu poznajemy także myśli Basi, inspektora, a nawet... mordercy. Wiemy więc nieco więcej niż Kres, co nie znaczy, że łatwo nam przyjdzie złożenie układanki w całość. Cała historia jest ciekawa, choć może nie z gatunku tych, które sprawiają, że traci się poczucie rzeczywistości i zapomina o świecie wokół. Akcja krąży wokół zbrodni i życia prywatnego głównego bohatera, nie ma tu rozbudowanego tła i coraz modniejszego w literaturze tego gatunku, grzebania w problematyce społecznej. To czyni z owego kryminału pozycję czysto rozrywkową i jako taka, debiut autorki sprawdza się bardzo dobrze. Inspektor Kres i zaginiona to pomysłowe oraz obiecujące wejście w świat polskiej literatury kryminalnej. Ciekawa jestem, czy Kres zagości w niej na dłużej."

3 komentarze:

 1. Dziękuję za zauważenie mojej opinii. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziękuję za recenzję :) Również pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Zmieniłam nazwę bloga. Recenzja z http://transfuzjawyobrazen.blogspot.com/2014/01/inspektor-kres-i-zaginiona.html przeniosła się na http://alicjamagdalena.blogspot.com/2014/01/inspektor-kres-i-zaginiona.html Niedługo zamieszczę też recenzję ,,Dziewczynki z balonikami" :)) Pozdrawiam serdecznie, wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się z każdego pozostawionego komentarza!